Wystawa czynna od 20.04.2017 do 24.05.2017
Co skłania malarza do zatrzymania chwili? Prawdopodobnie małe rzeczy. Karolina nie potrzebuje wielu bodźców, żeby malować. Wystarczy jej kilkusekundowy widok ciężarówki na nowo budowanej autostradzie, jeden ruch huśtawki latem w słońcu, silny wiatr w żaglu, chwila po północy w Sylwestra, który już jest Nowym Rokiem. I kolor. Karolina jako malarka bierze rzeczy takimi, jakimi są, już od lat.
Gromadzi momenty, zatrzymuje chwile dla siebie, na pozór zwyczajne – potem, u Niej w pracowni stają się intrygujące. Pokazuje nam coś, czego jeszcze nie widzieliśmy, albo to, czego nie zauważamy mimo, że jest tak blisko. Chociaż na pierwszy rzut oka możemy poczuć się, jak ktoś, kto ogląda pamiątkowe zdjęcia z Jej życia, nie jest to jednak pokaz slajdów dla znajomych po wakacjach.
Czy chciałabym pojechać w te miejsca i zachować te wspomnienia? Chcę na nie patrzeć w obrazach Karoliny i nie ma pytania ,, po co?”, bo nie kwestionuję tego, co widzę. Krótkie chwile rozrywkowe, sekundy, kiedy Karolina patrzy i jest sama, nawet jeżeli są przy niej bliscy.
To tylko Jej czas. To Jej rozrywka. I zatrzymane w pamięci sytuacje „jadę, jestem, wracam”.
Raz usłyszałam, jak mówi: „pejzaż jest najważniejszy”. Tak. Pejzaż jest najważniejszy!
Paulina Karpowicz
Karolina Świdecka urodziła się i tworzy w Krakowie gdzie ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w 2001 roku w pracowni malarstwa Prof. Adama Wsiołkowskiego i w pracowni rysunku prof. Janusza Orbitowskiego. Na swoim koncie ma szereg wystaw indywidualnych i grupowych w prestiżowych salach wystawienniczych między innymi w Muzeum Historycznym Krakowa czy w Centrum Konferencyjnym na Wawelu. Malarkę inspirują człowiek i otaczająca go rzeczywistość. Ciekawszym z projektów Śwideckiej było namalowanie przy współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa portretów znanych Krakowian co zaowocowało powstaniem filmu dokumentalnego o tym projekcie wyprodukowanego przez Canal Plus. W rezultacie Muzeum Historyczne wzbogaciło swoje zbiory o 33 portrety ważnych dla Krakowa osobistości namalowanych przez Świdecką w tym Czesława Milosza, Krzysztofa Pendereckiego, Anny Polony Anny Dymnej, Jana Kantego-Pawluśkiewicza, Jerzego Treli, Jana Nowickiego, Grzegorza Turnaua.
Link do strony artystki:
http://www.swidecka.com/
Zdjęcia z wernisażu: Sebastian Madejski